Εκπρόθεσμη Απογραφή Στρατευσίμων .

1.  Σας γνωρίζουμε ότι η υποχρέωση απογραφής των άρρενων  γεννημένων το 2004 εξακολουθεί να υφίσταται έως την πρόσκληση της κλάσης τους  για κατάταξη, παρά την παρέλευση της σχετικής προθεσμίας στις  31-3-2022. Κατόπιν τούτου παρακαλούμε όπως  όσοι μαθητές  φοιτούν και δεν

Υποβολή δικαιολογητικών για προφορική ή γραπτή εξέταση υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες, βάσει του Ν.3699/2008, στις Πανελλαδικές Εξετάσεις ΓΕΛ και ΕΠΑΛ έτους 2022, για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Εγκύκλιος σχετικά με την απόφαση της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων αναφορικά με την πρόσβαση των υποψηφίων ΓΕΛ στην τριτοβάθμια εκπαίδευση μέσω πανελλαδικών εξετάσεων από το έτος 2022 και εφεξής, που μεταξύ άλλων, καθορίζεται ο υπολογισμός μορίων των συμμετεχόντων στις πανελλαδικές εξετάσεις , καθώς και τα κριτήρια ισοβαθμίας.

Σας ενημερώνουμε ότι στο ΦΕΚ Β΄1850 δημοσιεύτηκε η υπό στοιχεία Φ.251/43712/Α5/14-4-2022 απόφαση της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, η οποία τροποποιεί την υπό στοιχεία Φ.251/25089/Α5/2020 απόφαση (Β΄ 643) με θέμα: «Πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, διαδικασίες και όργανα σχετικά με τις πανελλαδικές

Προκήρυξη για την εισαγωγή σπουδαστών/-στριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού (Α.Ε.Ν.) ακαδημαϊκού έτους 2022-2023

Π Ρ Ο Κ Η Ρ Υ Ξ Η Για την εισαγωγή σπουδαστών/-στριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού (Α.Ε.Ν.) ακαδημαϊκού έτους 2022-2023 η προκήρυξη  βρίσκεται όλη στον πιο κάτω σύνδεσμο: Π Ρ Ο Κ Η Ρ Υ Ξ Η Για την

Αυτοδιαγνωστικός έλεγχος νόσησης από Δευτέρα 4 Απριλίου 2022

Αυτοδιαγνωστικός  έλεγχος νόσησης από Δευτέρα 4 Απριλίου 2022

Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος νόσησης των μαθητών Διενεργείται μία (1) φορά ανά εβδομάδα πριν από την Τρίτη και έως 24 ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα .